Κυριακή 13 Σεπτεμβρίου 2015

ΝΙΚΗ 75-54 ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΤΑ ΔΥΣΚΟΛΑ !!!!

Η εθνική ήταν καλή για ένα μόνο ημίχρονο και κατάφερε να ξεπεράσει εύκολα το εμπόδιο του Βελγίου με 75-54, όπλα της Ελληνικής ομάδας η καλή της άμυνα και η παρουσία των ψηλών που έστησαν "πάρτι" κάτω απο τα δυό καλάθια.

Η αρχή του αγώνα δεν ήταν ιδανική για τους διεθνείς μας, οι Βέλγοι μπήκαν στο γήπεδο με θάρρος και με διάθεση να κάνουν δύσκολο το έργο μας, με όπλο τα μακρινά σούτ και εκμεταλευόμενοι το αγχωτικό ξεκίνημα της εθνικής μας έμειναν κοντά στο σκορ και πολλές φορές προηγήθηκαν κιόλλας, ένα μικρο σερί 4-0 απο Καλάθη και Κουφό έκλεισε την πρώτη περίοδο υπέρ μας μόλις με 16-15, με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου η Ελλάδα βρήκε ρυθμό και ανέβασε την διαφορά στους 8 πόντους (23-15) αυτο ομως ήταν προσωρινό, οι Βέλγοι αντέδρασαν και με μακρινά σούτ έφεραν ξανά τον αγώνα στον πόντο (30-29) τελικά το ημίχρονο έληξε 34-31 υπέρ μας δείχνοντας οτι το απόγευμα θα εξελίχθει σε πολύ δύσκολο. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως οι διεθνείς μας δεν έιχαν διάθεση γι αστεία, σοβαρεύτηκαν και με το σύστημα τον τριών περιφερειακών ανέβασαν ταχύτητα, βρήκαν στόχο τα σούτ, έσφιξε ασφυκτικά η άμυνα και η διαφορά άρχισε να εκτινάσεται, οι Βέλγοι λόγω της μεγάλης τους αδυναμίας κοντά στο καλάθι δεν έβρισκαν λύσεις και προσπάθησαν αν απειλήσουν μόνο με τρίποντα, αυτά δεν μπήκαν και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το ευρύ 67-42 υπέρ της εθνικής μας, το τελευταίο δεκάλεπτο, κι αφού όλα έιχαν δρομολογηθέι, μετατράπηκε σε σόου, το Βέλγιο αφού δεν έβρισκε τρόπο να αντιδράσει έριξε στο παιχνίδι τους αναπληρωματικούς για να πάρουν συμμετοχή στη διοργάνωση και η Ελληνική ομάδα με πατημένο το γκάζι έκανε ότι ήθελε μέσα στον αγωνιστικό χώρο, η διαφορά ανέβαινε συνεχώς φτάνοντας ακομα και στους 26 πόντους (70-44) και (73-66), το φινάλε είχε διαδικάστικο χαρακτήρα με την τελική διαφόρα των 21 πόντων να αδικεί την Ελληνική εμφάνιση του δευτέρου ημιχρόνου και να  είναι πολύ αξιοπρεπής για την ομάδα του Βελγίου. Η Εθνική μας θα μάθει τον αντίπαλο της στα προημιτελικά σήμερα το βράδυ και θα προκύψει απο τον αγώνα Ισπανία-Πολωνία.
Απο Ελληνικής πλευράς ξεχώρισαν οι Μπουρούσης με 14 πόντους, Κουφός με 13 πόντους και 9 ριμπάουντ, Αντετοκούμπο με 10 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Πρίντεζης με 10 πόντους. Απο την ομάδα του Βελγίου πάλεψαν οι Van Rossom και Gillet με 13 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ ο Matt Lojeski του Ολυμπιακού δεν ήταν στην καλύτερη του μέρα έχοντας 10 πόντους ( 4 στα 9 σούτ) και 3 ριμπάουντ.

ΕΛΛΑΔΑ: Μπουρούσης 14, Ζήσης 6, Σπανούλης 7, Καλάθης 4, Περπέρογλου 2, Σλούκας 8,
Καϊμακόγλου 1, Κουφός 13, Πρίντεζης 10, Αντετοκούμπο 10.

ΒΕΛΓΙΟ: Bosco 2, Van Rossom 13, Hervelle 2, Tabu 6, Gillet 14, Tumba 2, Salumu 5, Lojeski 10.