Κυριακή 13 Σεπτεμβρίου 2015

ΕΥΡΩΜΠΑΣΚΕΤ 2015...ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ...ΜΕΡΑ ΠΡΩΤΗ !!!

Ολοκληρώθηκε η πρώτη μέρα αγώνων της φάσης των 16, Ελλάδα, Λετονία, Ισπανία και Γαλλία εξασφάλισαν τα πρώτα εισιτήρια για τα προημιτελικά, ενώ προέκυψαν και τα δύο πρώτα ζεύγαρια της οχτάδας μεταξύ Ελλάδας Ισπανίας και Γαλλίας Λετονίας, ας τα δούμε αναλυτικά:

ΛΕΤΟΝΙΑ-ΣΛΟΒΕΝΙΑ 73-66: Η Λετονία είναι η πρώτη ομάδα που εξασφάλισε τη πρόκριση της στη προημιτελική φάση του Ευρωμπάσκετ, μπορεί να προκρίθηκε τη τελευταιά στιγμή απο τη φάση των ομίλων, μπήκε ομώς με κεκτημένη ταχύτητα στους νοκ άουτ αφήνοντας εκτός διοργάνωσης την φιλόδοξη Σλοβενία. Ο κυριότερος λόγος της νίκης η επιθετική πολυφωνία και οι περισσότερες λύσεις καθώς για τους Σλοβένους έμοιαζε απελπιστικά μόνος ο Zoran Dragic. Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ντέρμπι, οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ με κανέναν να μην ξεχωρίζει, το τέλος του βρήκε ισόπαλους στο 20-20, το ντέρμπι συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο, πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα με τους Λετονούς να καταφέρνουν να ξεφύγουν με ένα τρίποντο του Bertans με 7 πόντους (36-29) τους Σλοβένους όμως να αντιδρούν και να μειώνουν για να βρεθούν σε απόσταση αναπνοής με τη λήξη του ημιχρόνου (42-40). Το τρίτο δεκάλεπτο εξελίχθηκε κι αυτο με τον ίδιο τροπό η Λετονία έιχε διαρκώς ένα προβάδισμα απο 3 εώς 6 πόντους χωρίς όμως να μπορεί να ξεφύγει περισσότερο, η Σλοβενία έφτασε στον πόντο 53-52 άλλα δύο εύστοχες βολές του Janicenoks ανέβασαν και πάλι τη διαφορά στους 3 (55-51) με την εκπνοή του δεκαλέπτου, οι Λετονοί ήταν αυτοί που είχαν την πρωτοβουλία και στην τελευταία περίοδο, διατηρούσαν σταθερό προβάδισμα που έφτασε μέχρι και τους 10 πόντους (67-57) 4 λέπτα πριν το φινάλε, οι Σλοβένοι προσπάθησαν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και κατάφεραν να μειώσουν στουσ 4 (69-65) 1:30 λεπτό πριν το τέλος, η Λετονία όμως είχε σωστές επιλόγες και δεν επέτρεψε στους αντιπάλους της να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω για να φτάσει τελικά στη νίκη με 73-66 και να πανηγυρίζει την πρόκριση της, στα προημιτελικά θα περιμένει να μάθει τον αντίπαλο το βράδυ και θα προκύψει απο την αναμέτρηση Γαλλία- Τουρκία.
ΛΕΤΟΝΙΑ: Mejeris 8, Freimanis 8, Blums 4, Bertans 8, Timma 4, Janicenoks 8,
Strelnieks 17, Berzins 13, Meiers 2.
ΣΛΟΒΕΝΙΑ: Prepelic 7, Blazic 8, Nikolic 3, Dragic 17, Zupan 5, Balazic 9, Omic 7,
Klobucar 6, Slokar 4.

ΕΛΛΑΔΑ-ΒΕΛΓΙΟ 75-54: Για τη αναμέτρηση της εθνικής μας μπορείτε να διαβάσετε ΕΔΩ

ΙΣΠΑΝΙΑ-ΠΟΛΩΝΙΑ 80-66: Με τον μεγάλο Pau Gasol να την καθοδηγεί η Ισπανία ξεπέρασε δύσκολα το εμπόδιο της Πολωνίας και προκρίθηκε στα προημιτελικά που θα συναντήσει την εθνική μας, το παιχνίδι ήταν σκλήρο και μόνο στο τελευταίο δεκάλεπτο κατάφεραν οι Ισπανοί να αποσπαστούν στο σκορ, με τους Πολωνούς όμως να έχουν πολλά παράπονα απο την διαιτησία. Οι επόμενοι αντίπαλοι μας πάντως μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι αποκτώντας γρήγορα μια διαφορά που έφτασε μέχρι τους 7 πόντους (13-6), η Πολωνία αντέδρασε κι επέστρεψε αμέσως στο μάτς για να ισοφαρίσει (15-15), η Ισπανία και πάλι όμως γκάζωσε για να κλέισει το δεκάλεπτο μπροστά με 25-20, οι Πολωνοί και πάλι όμως αντέδρασαν και κατάφεραν να προηγηθούν προσωρινά με 29-28, οι "φούριας ρόχας" βρήκαν λύσεις ξαναπήραν κεφάλι στο σκορ και διατηρούσαν μια μικρη διαφορά για να λήξει το ημίχρονο υπέρ τους με 41-39. Η τρίτη περίοδος ήταν ακόμα καλύτερη με τις δύο ομάδες να εναλλάσονται συνεχώς στο προβάδισμα με τους Πολωνούς να καταφέρνουν να προηγηθούν και με 3 πόντους (55-52) άλλα ενα γκόλ φάουλ του Mirotic οδήγησε στην ισοπάλια στο τέλος της περιόδου με 55-55, στο τελευταίο δεκάλεπτο όλοι περίμεναν ντέρμπι με συγκλονιστικό φινάλε ο τεράστιος Gasol όμως είχε άλλη άποψη, με προσωπικούς πόντους πήρε την ομάδα στις πλάτες του και άρχισε να ανεβάζει τη διαφόρα η οποία έφτασε μέχρι και τους 18 !!!! (77-59) και (80-62), το μόνο που κατάφεραν οι Πολωνοί ήταν να μειώσουν τη διαφορά στο φινάλε στους 14 (80-66) που ήταν και το τελικό σκορ. Αξίζει να αναφέρουμε πως ο εκπληκτικός Gasol τελείωσε το παιχνίδι με 30 πόντους ευστοχώντας σε 6 στα 7 τρίποντα, κατεβάζοντας επίσης 7 ριμπάουντ και μοιράζοντας 4 ασίστ.
ΙΣΠΑΝΙΑ: Gasol 30, Sergio Rodriguez 8, Hernangomez 1, Ribas 5, Reyes 4, Claver 5,
Llull 12, Mirotic 15.
ΠΟΛΩΝΙΑ: Czyz 2, Cel 5, Slaughter 9, Kulig 10, Ponitka 9, Waczynski 9, Gortat 9,
Zamojski 5, Karnowski 6, Skibniewski 2.

ΓΑΛΛΙΑ-ΤΟΥΡΚΙΑ 76-53: Η Γαλλία μετά τις κακές εμφανίσεις στη φάση των ομιλών έδειξε οτι φύλαγε το καλό για τα νοκ άουτ, πέρασε εύκολα το εμπόδια της Τουρκίας, που απογοήτευσε, και θα τεθεί αντιμέτωπη με τη Λετονία στη φάση των προημιτελικών.
Στην πρώτη περίοδο οι οικοδεσπότες έμοιαζαν λίγο μουδιασμένοι αρχίκα, στη συνέχεια πήραν μια διαφορά 7 πόντων (17-10) για να πάρει την κατάσταση στα χέρια του ο Ilyasova και με ένα σερί 8-0 να βάλει την ομάδα του μπροστά στην λήξη του δεκαλέπτου με 18-17, οι Τούρκοι συνέχισαν τη καλή εικόνα τους στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και ανέβασαν τη διαφορά στους 4 (23-19) οι Γάλλοι ισοφάρισαν (25-25) και απο εκίνο το σημείο δημιούργησαν ένα σερί 11-0 για να πάνε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκόρ με 36-26.
Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ξαναμπούν στο παιχνίδι μειώνοντας στους 7 (43-36) άλλα οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και έστειλαν ξάνα τη διαφορά πάνω απο τους 10, κάπου εκεί ήταν σαν να τελείωσαν ολά οι Γάλλοι είχαν ρυθμό και ολοκλήρωσαν το τρίτο δεκάλεπτο με υπέρ τους διαφορά 19 πόντων (59-40), το τελευταίο δεκάλεπτο έιχε διαδικαστικό χαρακτήρα, οι Τούρκοι δεν μπορούσαν να αντιδράσουν πια και οι Γάλλοι το εκμεταλεύτηκαν ξεφεύγοντας πάνω απο 20 πόντους, οι δύο προπονητές έριξαν πολλούς αναπληρωματικούς στο παιχνίδι με την 76-53 να έρχεται εύκολα μέσα σε αποθέωση.
ΓΑΛΛΙΑ: Batum 10, Lauvergne 12, Kahudi 1, Parker 5, Fournier 12, De Colo 15, Diaw 4, Gelabale 6, Gobert 7, Jaiteh 4.
ΤΟΥΡΚΙΑ: Guler 5, Osman 5, Ilyasova 14, Erden 7, Korkmaz 6, Dixon 9, Aldemir 7.