Παρασκευή 11 Σεπτεμβρίου 2015

ΕΥΡΩΜΠΑΣΚΕΤ 2015...ΠΕΜΠΤΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ, ΦΙΝΑΛΕ ΦΑΣΗΣ ΟΜΙΛΩΝ..

Ολοκληρώθηκε με την πέμπτη και τελευταία αγωνιστική η φάση των ομίλων του Ευρωμπάσκετ, γι ακόμη μία ημέρα έιχαμε συναρπαστικές αναμετρήσεις άλλα και μεγάλες εξωαγωνιστικές στιγμές με μεγάλη συγκίνηση, την παράσταση έκλεψε η αποθέωση στο αντίο του μεγάλου Dirk Nowitzki που πραγματοποίησε την τελευταία του εμφάνιση σε διεθνή διοργάνωση και με τον αποκλείσμο της Γερμάνιας ολοκλήρωσε την σπουδαία σταδιοδρομία του στην εθνική του ομάδα, στα αγωνιστικά Ελλάδα, Γαλλία και Σερβία συνέχισαν την αήττητη πορεία τους, η Γεωργία έκανε την έκπληξη της βραδιάς με την νίκη επι της Κροατίας, και Λιθουανία κατέλαβε τελικά την πρώτη θέση του Δ' ομίλου,ας τα δούμε αναλυτικά:

Α' ΟΜΙΛΟΣ

ΠΟΛΩΝΙΑ-ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ 78-65: Οι Πολώνοι επικράτησαν των Φινλανδών σε αγώνα που είχε χαρακτήρα τελικής κατάταξης, με την νίκη αυτή κατέλαβαν την τρίτη θέση τους Α' ομίλου ενώ οι Φινλανδοί προκρίθηκαν σαν τέταρτοι και θα συναντήσουν τους Σέρβους στην φάση των 16. Η πολωνία μπήκε καλύτερα στο γήπεδο κι απο την αρχή συντηρούσε μια μικρή διαφορά με τους Φινλανδούς να ακολουθούν σε απόσταση αναπνοής, έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο 23-20, στο δεύτερο δεκάλεπτο το παίχνιδι ήταν σκληρό ντέρμπι με τους δύο αντιπαλους να εναλλάσσονται στο προβάδισμα και τελικά οι Φινλανδοί να πηγαίνουν στο ημίχρονο μπροστά στο σκορ 42-41. Αυτή η εικόνα συνεχίστηκε μέχρι τα μισά της τρίτης περιόδου όταν οι Πολωνοί βρήκαν περισσότερες λύσεις και με ένα σερί 7-0 απομακρύνθηκαν στο σκορ για να κλείσουν το δεκάλεπτο μπροστά με 58-52, στο τελευταίο δεκάλεπτο η διαφορά συνέχισε να ανεβαίνει με τους Φινλάνδους να ξεμένουν απο λύσεις και η Πολωνία να φτάνει σε άνετη επικράτηση 78-65. Γι ακόμη μία φορά πολύ καλός ήταν το νέο απόκτημα του Αρκαδικού Matti Nuutunen με 11 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ ο νέος παίκτης του Κολλόσου, Roοpe Ahonen είχε 2 πόντους και 1 ασίστ σε μικρό χρόνο συμμετοχής.
ΠΟΛΩΝΙΑ: Cel 6, Slaughter 13, Kulig 7, Ponitka 8, Waczynski 17, Gortat 10, Koszarek 3,
Zamojski 4, Karnowski 10.
ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ: Koivisto 3, Huff 17, Lee 5, Salin 5, Kotti 2, Koponen 14, Nuutinen 11, Ahonen 2, Murphy 6.

ΓΑΛΛΙΑ- ΙΣΡΑΗΛ 86-61: Εύκολη επικράτηση για τη Γάλλια και μαθηματική κατάληψη της πρώτης θέσης, οι Ισραηλινοί δεν κατόρθωσαν να κοιτάξουν τους γηπεδούχους στα μάτια σε κανένα σημείο του παιχνίδιου χώρις όμως να τους ενδιαφέρει ιδιαίτερα καθώς έχουν ήδη προκριθεί σαν δεύτεροι, γι αυτό τον λόγω ο Ισραηλινός κόουτς άφησε εκτός αγώνα τους δύο καλύτερους παίκτες της ομάδας Mekel και Casspi προκειμένου να ξεκουραστούν ενόψει των νοκ άουτ αγώνων. Οι Γάλλοι μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο παίρνοντας απο νωρίς διαφορά μεγαλύτερη των 10 πόντων για να ολοκληρώσουν το δεκάλεπτο στο 22-10, καμμία αλλάγη στην δεύτερη περίοδο με τους οικοδεσπότες να διατηρούν ρυθμό και διαφορά για να τελειώσει το ημίχρονο στο +11  (28-27). Η επανάληψη έιχε τυπικό χαρακτήρα οι Γάλλοι εκτός απο μερικά λεπτά δεν χαλάρωσαν και η διαφορά έμενε ψηλά, το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε 62-48, το τελευταίο δεκάλεπτο έμοιαζε με πανηγύρι πρόκρισης και για τους δύο οι Γάλλοι ανέβαζαν την διαφορά απένταντι σε μία ομάδα που ήδη σκεφτόταν την επόμενη φάση, το τελικό 86-61 ήρθε εύκολα και ανεβάζοντας την ψυχολογία της Γαλλίας  για τα επόμενα δύσκολα παιχνίδια.
ΓΑΛΛΙΑ: Westermann 8, Batum 8, Lauvergne 14, Kahudi 5, Fournier 12, Pietrus 3,
De Colo 5, Diaw 4, Gelabale 10, Gobert 15, Jaiteh 2.
ΙΣΡΑΗΛ: Yivzori 4, Dawson 11, Limonad 13, Kadir 8, Ohayon 2, Fischer 3, Rothbart 11, Timor 9.

ΡΩΣΙΑ-ΒΟΣΝΙΑ 81-61: Στον πλέον αδιάφορο αγώνα της διοργάνωσης, καθώς και οι δύο ομάδες είχαν ήδη αποκλειστεί και έπαιζαν για το γόητρο και την αποφυγή της τελευταιάς θέσης του ομίλου, η Ρωσία διασκέδασε τις εντυπώσεις κι έκλεισε το τουρνουά με ευρεία νίκη,. Οι Βόσνιοι πάντως ήταν αυτοί που μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και στο πρώτο δεκάλεπτο είχαν αποκτήσει μια διαφορά 10 πόντων (22-12), στη δεύτερη περίοδο οι Ρώσοι έκαναν το ξέσπασμα τους πέρασαν μπροστά στο σκορ για να λήξει τελικά το ημίχρονο ισόπαλο 31-31. Καλύτερη η Ρωσία στο τρίτο δεκάλεπτο πήρε τα ηνία του παιχνιδιού και παρά την αντεπίθεση της Βοσνίας διατηρήθηκαν μπροστά με 5 πόντους στο τέλος του (55-50), στη τελευταία περίοδο η Βοσνία κατέρρευσε, δεν μπόρεσε να βρεί επιθετικές λύσεις και οι Ρώσοι το εκμεταλεύτηκαν δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη μονάδική τους νίκη με το 81-61 να είναι το αποτέλεσμα με το οποίο αποχαιρετούν οι δύο ομάδες τη διοργάνωση.
ΡΩΣΙΑ: Zubkov 17, Fridzon 16, Vyaltsev 2, Antonov 11, Monya 6, Khvostov 3, Ponkrashov 7,
Vorontsevich 15, Kurbanov 4.
ΒΟΣΝΙΑ: Buza 3, Stipanovic 22, Sutalo 8, Bavcic 2, Gordic 4, Kikanovic 14, Vrabac 8.

Β' ΟΜΙΛΟΣ

ΣΕΡΒΙΑ-ΙΤΑΛΙΑ 101-82: Αυτή η Σερβία δεν σταματάει πουθένα, η ομάδα του Sasha Djordjevic συνέχιζει ακάθεκτη την ξέφρενη πορεία της διασύροντας αυτή τη φορά τη φιλόδοξη Ιτάλια, γι' ακόμη μία μέρα όλοι περίμεναν ντέρμπι με τους Ιτάλους να εμφανίζονται σαν διεκδικητές της πρώτης θέσης, άλλα αυτοί οι Σέρβοι "καταβροχθίζουν" τους αντιπάλους τους και σκορπούν τρόμο. Οι "πλάβι" ξεκίνησαν και πάλι εντυπώσιακα, κάνοντας το 8-0, με τους Ιτάλους να αντιδρούν προσωρίνα μειώνοντας 8-5, ο Teodosic όμως έμοιαζε "σεληνιασμένος", 14 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο με την διαφόρα να ανοίγει στο 25-12, για να αντιδράσουν οι "ατζούρι" και να μείωσουν στο τέλος του δεκαλέπτου 25-19. Η καταπληκτική εικόνα των Σέρβων συνεχίστηκε και στην δεύτερη περίοδο,  το δίδυμο Teodosic-Raduljica έκανε ότι ήθελε και η διαφορά συνεχώς μεγάλωνε, φτάνοντας και τους 12 πόντους 40-29 και 48-37, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το τιμητικό για τους Ιταλούς 48-40. Στην επανάληψη οι Σέρβοι δεν είχαν σκοπό να χαλαρώσουν, συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη διαφαινόμενη νική τους, η διαφορά μεγάλωνε συνέχεια για ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο στους 15 πόντους, 74-59, το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν τυπικό, οι Ιταλοί δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν και είχαν το ρόλο του θεατή στο Σέρβικο σόου, η διαφόρα έφτασε τους 22 95-73, 2:30 λεπτά πριν το φινάλε, το τελικό 101-82 μάλλον αδικεί τους Σέρβους και είναι αξιοπρεπές για τους Ιτάλους. Καλύτερος του γηπέδου ο Milos Teodosic με 26 πόντους και 8 ασίστ, ενώ απο τους παίκτες των αιωνίων ο Raduljica και πάλι ήταν ογκόλιθος με 14 πόντους 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ ένω ο Kuzmic ήταν πάλι σταθερός με 7 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Mulitinov αγωνίστηκε 4 λέπτα χωρίς να προλάβει να κάνει κάτι και ο Hackett  ήταν κακός επιθετικά με μόλις 3 πόντους άλλα καλός δημιουργικά με 4 ασίστ. Η Σερβία τερμάτισε πρώτη στον Β' όμιλο, ενώ η Ιταλία περίμενει τα υπόλοιπα αποτελέσματα για να μάθει αν θα είναι δεύτερη ή τρίτη.
ΣΕΡΒΙΑ: Teodosic 26, Kuzmic 7, Bogdanovic 10, Bjelica 19, Markovic 5, Kalinic 5,
Nedovic 7, Raduljica 14, Erceg 8.
ΙΤΑΛΙΑ: Della Valle 3, Aradori 10, Gentile 19, Gallinari 14, Bargnani 17, Melli 3,
Cinciarini 11, Hackett 3, Polonara 2.

ΙΣΠΑΝΙΑ- ΓΕΡΜΑΝΙΑ 77-76: Σ' ένα καταπληκτικό παιχνίδι, σ'εναν πραγματικό τελικο που κατέληξε σε πραγμάτικη μάχη η Ισπανία κατάφερε να πάρει τη νίκη πρόκρισης και να αφήσει εκτός διοργάνωσης τους οικοδεσπότες Γερμανούς, οι οποίοι απόλαυσαν για τελευταία φόρα τον τεράστιο Dirk Nowirzki. Ο αγώνας ήταν ντέρμπι απο το τζάμπολ, οι δύο αντίπαλοι πήγαιναν πόντο-πόντο με τους Ισπανούς να ξεφεύγουν κάποιες στιγμές με 3 αλλά τους Γερμανούς να είναι εκεί και να ισοφαρίζουν συνέχεια για να κλέισει το πρώτο δεκάλεπτο με τρίποντο του Benzing και τους γηπεδούχους μπροστά με 20-18, ίδια η εικόνα και στη δεύτερη περίοδο με τους Ισπανούς να είναι μπροστά χωρίς να μπόρουν να ξεφύγουν,το κατάφεραν προς το τέλος του ημιχρόνου οτάν και πέρασαν με 6 πόντους μπροστά άλλα και πάλι οι Γερμανοί κατάφεραν να βρίσκονται σε απόσταση αναπνοής με τη λήξη (41-38). Στο δεύτερο ημίχρονο οι Ισπανοί ξύπνησαν κι έκαναν το παιχνίδι τους, έβαλαν τα σούτ έσφιξαν την άμυνα και έχτισαν διαφορές πάνω απο τους 10 πόντους για να ολοκληρωθεί το τρίτο δεκάλεπτο στο 60-48 υπέρ τον Ιβήρων, το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν συγκλονιστικό, ως τα μισά του η Ισπανία συντηρούσε μια διαφορά στους 10 πόντους κι' όλα έδειχναν οτι θα κέρδιζε το παιχνίδι εύκολα, οι Γερμανοί όμως δεν έιχαν πει την τελευταία τους λέξη, με την μαχητικότητα που τους διακρίνει έβαλαν τα μεγάλα σουτ και έφεραν το παιχνίδι στα όρια του, οι διαφορές εξανεμίστηκαν και το τελευταίο λεπτό παίχτηκε στον πόντο,  το φινάλε θρίλερ, η Ισπανία έχει το προβάδισμα με 3 πόντους και ο Ribas κάνει ανόητο φάουλ στον Schroder στέλνοντας τον αν εκτελέσει 3 βολές και δίνοντας του την ευκαρία να στείλει τον αγώνα στην παράταση, ο Γερμανός γκάρντ ευστοχεί στις 2 μειώνει στον πόντο αλλα στην τελευταία δεν βρίσκει στόχο, οι Ισπανοί κερδίζουν την μάχη του ριμπάουντ και μαζί και την πρόκριση στην επόμενη φάση, εκέι αν όλα πάνε καλά θα συναντήσουν στα προημιτελικά την εθνική Ελλάδας.
ΙΣΠΑΝΙΑ: Gasol 16, Rudy Fernandez 5, Sergio rodriguez 19, Hernangomez 2, Ribas 8, Reyes 1, Llull 14, Mirotic 12.
ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Lo 14, Giffey 2, Pleiss 10, Benzing 3, Nowitzki 10, Schroder 26, Zipser 7,
Voightman 4.

ΤΟΥΡΚΙΑ- ΙΣΛΑΝΔΙΑ 111-102: Η Τουρκία έκαναν τα έυκολα δύσκολα απέναντι στην Ισλανδία και τελίκα κατάφεραν να κερδίσουν αφού χρειάστηκαν την παράταση, βέβαια ήταν και λίγο αδιάφοροι καθώς είχαν εξασφαλίσει την πρόκριση και σε συνδυασμό με τη νίκη της Ισπανίας επί της Γερμανίας κατέλαβαν τέταρτη θέση του ομίλου, στην απέναντι πλευρα οι μαχητικοί Ισλανδοί μπορεί να μην σημείωσαν καμμία νίκη στην πρώτη τους συμμετοχή σε Ευρωμπάσκετ, έχουν όμως να λένε οτι έμφανίστηκαν αξιόμαχοι και αν δεν ήταν στον πιό δύσκολο όμιλο ίσως να έιχαν καλύτερη τύχη. Στα αγωνιστικά μετά τα π΄ρωτα λεπτά που οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ οι Τούρκοι έκαναν ένα ξέσπασμα και αποσπάστηκαν με 7 πόντους στην λήξη της πρώτης περιόδου 29-22, το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν τελείως διαφορετικό με τους Ισλανδούς να κάνουν μια αντεπίθεση να ανατρέπουν την διαφορά και να αποκτούν το προβάδισμα που έφτασε μέχρι και τους 6 πόντους, 37-31, για να απαντήσει η Τουρκία και να οδηγηθούν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια με ισοπαλία 47-47. Η τρίτη περίοδος ήταν σαν την πρώτη, οι δύο αντίπαλοι πήγαιναν μαζί στο σκορ για να ξεφύγουν οι Τούρκοι στο τέλος και να λήξει η περίοδος και πάλι με 7 πόντους, 74-67, στο τελευταίο δεκάλεπτο η διαφόρά ανέβηκε ως του 9 για να κάνουν και πάλι αντεπίθεση οι Ισλανδοί και φέρουν τον αγώνα στα ίσα, και πάλι η Τουρκία ξέφυγε με 3 πόντους για να έρθει ένα τρίποντο στο τέλος απο τον Gunnarsson να στέιλει τον αγώνα στη παράταση. Εκεί αν και αδιάφορη η Τουρκία έδειξε ποιος είναι το αφεντικό με τους φιλότιμους άλλα κουρασμένους Ισλανδόυς να εγκαταλείπουν, ένα επιμέρους 20-11 έδωσε στους Τούρκους τη νίκη.
ΤΟΥΡΚΙΑ: Ozmizrak 2, Guler 11, Osman 22, Hersek 2, Ilyasova 19, Semih Erden 18, Mahmutoglu 3, Dixon 28, Aldemir 6.
ΙΣΛΑΝΔΙΑ: Hermannsson 6, Sigurdarson 22, Baeringsson 12, Stefansson 14,
Vilhjalmsson 7, Gunnarsson 16, Ermolinskij 7, Palsson 18.

Γ' ΟΜΙΛΟΣ

ΣΛΟΒΕΝΙΑ-Π.Γ.Δ.Μ. 62-51: Η Σλοβενία οριστικοποίησε την τρίτη θέση της στον Γ' όμιλο με την αποψινή της νίκη ενώ οι Σκοπιανοί αποχαιρέτησαν την διοργάνωση, απο το ξεκίνημα οι Σλοβένοι πήραν τα ηνία της αναμέτρησης με σκοπό να τελειώσουν απο νωρίς την υπόθεση νίκη και να μην μπλέξουν σε περιπέτειες, η διαφορά ξέφυγε απο το τζάμπολ και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε 24-10,οι Σκοπιανοί στην δεύτερη περίοδο αντέδρασαν πάλεψαν να μειώσουν και να μπούν στο παιχνίδι άλλα οι Σλοβένοι διατηρούσαν πάντα απόσταση ασφαλείας κ' έφτασαν στο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 31-24, ως τα μισά του τρίτου δεκαλέπτου οι Σκοπιανοί ήταν ανταγωνιστικοί κι έμεναν κοντά στο σκορ, η Σλοβενία όμως ανέβασε ταχύτητα βρήκε ρυθμό και απομακρύνθηκε στο σκορ στο τέλος του δεκαλέπτου με 52-41, η εικόνα έμεινε ίδια και στο τελευταίο δεκάλεπτο χωρίς να αλλάζει κάτι, η διαφορά ήταν γυρω στους 11 πόντους όσους και ολοκληρώθηκε το παιχνίδι 62-51.
ΣΛΟΒΕΝΙΑ: Joksimovic 5, Prepelic 7, Blazic 6, Dragic 20, Balazic 6, Omic 14, Klobucar 4.
Π.Γ.Δ.Μ: Ilievski 15, Sokolov 2, Kostoski 1, D. Stojanovski 8, Simonovski 5, Trajkovski 6, Hendrix 4, Samardziski 10.

ΕΛΛΑΔΑ-ΟΛΛΑΝΔΙΑ 68-65: Λόγω της χαλαρότητας του αγώνα δεν θα υπάρξει ξεχωριστό άρθρο για την εθνική μας ομάδα, ένας αγώνας αγγαρεία για τους διέθνεις μας που μόνο για τυπικούς λόγος έπρεπε να πραγματοποιηθεί. Η Ελληνική ομάδα είχε εξασφαλίσει την πρώτη θέση του ομίλου απο την προηγούμενη αγωνιστική και με το μυαλό στην νοκ άουτ φάση κατέβηκε στο γήπεδο μόνο για να βγάλει την υποχρέωση γι αυτό και οι μαχήτικοί Ολλανδοί μετέτρεψαν τον αγώνα σε ντέρμπι με σκοπό να πετύχουν μια μεγάλη ιστορική νίκη. Το πρώτο δεκάλεπτο πήγαινε πόντο-πόντο με την Ολλανδία τελικά να προηγείται με 19-17, δεν άλλαξε η εικόνα και στην δεύτερη περίοδο το ντέρμπι συνεχίζοταν με εναλλαγές στο προβάδισμα με την εθνική μας τελικά να πηγαίνει στα αποδυτήρια μπροστα στο σκορ με 3 πόντους, σκορ ημιχρόνου 34-31. Διαφορετική εικόνα υπήρξε στην επανάληψη, η Ελληνική ομάδα ήταν συνέχεια μπροστά με την διαφορά να ανεβαίνει (έφτασε και στους 9 πόντους) και να κλείνει τελικά η περίοδος με 52-46, έτσι συνεχίστηκε και το τέταρτο δεκάλεπτο με την εθνική μας μπροστά να μεγαλώνει κι άλλο την απόσταση στους 11 πόντους (61-50), κάπου εκεί οι διεθνείς μας πίστεψαν οτι έχει τελειώσει το μάτς και χαλάρωσαν ακόμα περισσότερο, οι Ολλανδοί το εκμεταλεύτηκαν και έφτασαν σε απόσταση αναπνοής (61-59) με ένα σερί 9-0, ένα τρίποντο του Γιάννη Μπουρούση και η ψυχραιμία στις βολές δεν τους επέτρεψε να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω με το τελικό 68-65 να δίνει τέλος στο πιο αδιάφορο παιχνίδι της Ελληνικής ομάδας.
ΕΛΛΑΔΑ: Μπουρούσης 9, Ζήσης 5, Καλάθης 6, Περπέρογλου 5, Σλούκας 9,
Καϊμακόγλου 4, Κουφός 9, Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 2, Μάντζαρης 4, Αντετοκούμπο 11.
ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Williams 3, D. De Jong 4, Kloof 15, Kherrazi 2, Akerboom 6, Schaftenaar 8,
N. De Jong 8, Smeulders 5, Norel 11, Slagter 3.

ΓΕΩΡΓΙΑ-ΚΡΟΑΤΙΑ 71-58: Η Γεωργία έκανε μια μεγάλη νίκη σε αυτή τη διοργάνωση κερδίζοντας την οικοδέσποινα Κροατία, μπορεί και οι δύο ομάδες να ήταν αδιάφορες καθώς έχουν προκριθεί και γνώριζαν ήδη και τις τελικές τους θέσεις στην βαθμολογική κατάταξη, ωστόσο οι Γεωργιανοί έψαχναν μια μεγάλη νίκη για να τους δώσει ψυχολογία ενόψει της δύσκολης συνέχειας, απο την άλλη οι Κροάτες ήταν μεν αδιάφοροι άλλα για ακόμα ένα παιχνίδι εμφανίστηκαν κακοί απογοητεύοντας το κοινό τους και προβληματίζοντας για την συνέχεια.Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν κακό, πολύ κακές επιθετικές επιλογές κι απο τους δύο με τους Γεωργίανους να έχουν το προβάδισμα οριακά με 14-13, με τις δύο ομάδες να εναλλάσονται συνέχως στο σκορ άλλα η παραγωγικότητα να παραμένει χαμηλα κύλησε το δεύτερο δεκάλεπτο που τελικά έληξε με τους Κροάτες μπροστά με 3 πόντους 28-25. Ίδια εικόνα και στην επανάληψη., κακή ποιότητα, χαμηλό σκορ με τους Γεωργιανούς να έιναι αυτη τη φορά μπροστά στη λήξη της τρίτης περιόδου με 3 πόντους 47-44, στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως όλα άλλαξαν, οι φιλογενούμενοι πήραν για τα καλά τα ηνία του παιχνιδιού κι άρχισαν να εκτοξεύουν τη διαφορά που έφτασε μέχρι και τους 16 πόντους 67-51 άλλα και 70-54, αντίδραση απο τους γηπεδούχους δεν ήρθε ποτέ και το τελικό 71-58 ολοκλήρωσε τον αγώνα.
ΓΕΩΡΓΙΑ: Pullen 10, Pachulia 12, Tsintsadze 2, Shermadini 2, Sanadze 12, Markoishvili 1o, Shanikidze 12, Shengelia 11.
ΚΡΟΑΤΙΑ: Tomic 10, Rudez 2, Stipcevic 8, Bogdanovic 7, Saric 5, Ukic 3, Simon 5,