Πέμπτη 10 Σεπτεμβρίου 2015

ΕΥΡΩΜΠΑΣΚΕΤ 2015... ΤΕΤΑΡΤΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ !!!

Όπως ήταν αναμενόμενο κι αυτή η μέρα ήταν γεμάτη μεγάλους αγώνες με έντονες συγκινήσεις, καθώς σε κάποιους ομίλους άρχισε να ξεκαθαρίζει η κατάσταση, ενώ σε κάποιους άλλους έχει μπερδευτεί τελείως και θα περιμένουμε την τελευταία αγωνιστική για να λυθούν οι διαφόρες, απο την τέταρτη αγωνιστική ξέχωρισαν οι νίκες Ελλάδας, Γαλλίας και Σερβίας που διατηρούν το αήττητο τους, η εξασφάλιση της πρόκριση στην επόμενη φάση για Ισραήλ, Πολωνία, Ιταλία,Τσεχία,Λιθουανία και η μεγάλη έκπληξη με την Ουκρανία να επικρατεί της Λετονίας και να βάζει φωτιά στον Δ΄όμιλο.

Α' ΟΜΙΛΟΣ

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ-ΒΟΣΝΙΑ 88-59: Νίκη πρόκρισης για τη Φινλανδία που διέσυρε τη Βοσνία, οι συμπαθείς Σκανδιναβοί μπήκαν με φόρα στο γήπεδο με σκόπο να τελειώσουν απο νωρίς το παιχνίδι, είχαν ρυθμό κι εξασφάλισαν μια διαφορά 7 πόντων στην λήξη του πρώτου δεκαλέπτου 19-12, ίδιο μοτίβο και στην δεύτερη περίοδο η διαφορά μονίμως ανέβαινε για να φτάσουμε στο +14 του πρώτου ημιχρόνου 41-27. Τίποτα δεν άλλαξε και στο δεύτερο ημίχρονο, οι Βόσνιοι δεν μπορούσαν να απειλήσουν με κανέναν τρόπο και η διαφορά εκτινάχθηκε στους 30 πόντους στο τέλος της περιόδου, 72-42, το τελευταίο δεκάλεπτο είχε τυπικό χαρακτήρα με τους Φινλανδούς να κάνουν συντήρηση αλλα να διατηρούν την διαφορά σε ψηλά επίπεδα, με τους παίκτες του Dusko Ivanovic να αισθάνονται τυχεροί με την τελικη διαφορά των 29 πόντων. Αξίζει να σημειώσουμε τη πολύ καλή εμφάνιση του νέου αθλητή του Αρκαδικού Matti Nuutinen που σημείωσε 13 πόντους και κατέβασε 8 ριμπάουντ.
ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ: Huff 6, Lee 10, Salin 5, Kotti 8, Koponen 14, Nuutinen 13, Kaunisto 5, Wilson 16, Murphy 11.
ΒΟΣΝΙΑ: Pasalic 1, Stipanovic 6, Sutalo 2, Bavcic 1, Gordic 7, Kikanovic 13, Persic 7, Milosevic 1, Renfroe 4, Vrabac 3, Albijanic 14.

ΙΣΡΑΗΛ-ΠΟΛΩΝΙΑ 75-73: Ένας νίκησε δύο πανηγυρίζουν, καθώς και οι δύο αντίπαλοι με αυτό το αποτέλεσμα εξασφάλισαν μαθηματικά την πρόκριση τους στην επόμενη φάση. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Πολώνους να έχουν διαφορές κοντά στους 5 πόντους, τους Ισραηλινούς όμως με ένα ξέσπασμα να μειώνουν και τελικά η πρώτη περίοδος να λήγει με την Πολωνία μπροστά 24-22, στην δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες ήταν συνεχώς κοντά, κακό μπάσκετ κακές επιθέσεις με τους Ισραηλινούς τελικά να παίρνουν ενα μικρό προβάδισμα και να πηγαίνουν μπροστά στο ημίχρονο με 35-32. Καμμία αλλάγη και στο δεύτερο ημίχρονο, μία περνούσε ο ένας μπροστα με 2-3 πόντους και μία ο άλλος χωρίς κανέις να ξεφεύγει και το τριτο δεκάλεπτο να λήγει 51-50 υπέρ του Ισραήλ, έτσι ακριβώς συνεχίστηκε και το τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκόρ και το φινάλε ήταν δράμματικο, το Ισραήλ διατηρούσε το προβάδισμα στα τελευταία λεπτά και τελικά έφτασε στην δύσκολη νική, το τέλος του αγώνα βρήκε τις δύο ομάδες να πανηγυρίζουν μαζί.
ΙΣΡΑΗΛ: Mekel 18, Eliyahu 4, Casspi 14, Limonad 9, Kadir 8, Ohayon 7, Fischer 15.
ΠΟΛΩΝΙΑ: Cel 6, Slaughter 9, Kulig 13, Ponitka 6, Waczynski 13, Gortat 11, Koszarek 4, Zamojski 5, Karnowski 4, Gruszecki 2.

ΓΑΛΛΙΑ-ΡΩΣΙΑ 74-67: Η Γαλλία δεν βάζει ποτέ μυαλό, για έναν ακόμα αγώνα το συγκρότημα του Vincent Collet έπαιξε με τη φωτία απέναντι στην πιο αδύναμη ομάδα του ομίλου Ρωσία, τέλος καλό όλα καλά όμως για τους οικοδεσπότες που τελικά νίκησαν και θα δώσουν τον αγώνα της πρώτης θέσης απέναντι στο Ισραήλ, οι Ρώσοι αποχαιρετούν την διοργάνωση απογοητεύοντας στην τελευταία θέση του ομίλου. Παρότι όμως οι φιλοξενούμενοι βρισκόντουσαν σε κακή κατάσταση μπήκαν δυνατά στον αγώνα, είχαν ρυθμό και πήραν προβάδισμα απο νωρίς ανεβάζοντας συνέχεια την διαφορά για να φτάσουν να προηγούνται στο πρώτο δεκάλεπτο με 24-16, μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδου οι Ρώσοι συνέχιζαν να έχουν αυτη την εξαιρετική εικόνα και να είναι μπροστά, εκεί όμως οι Γάλλοι αντέδρασαν, μείωσαν την απόσταση και τελικά στο ημίχρονο ήταν πίσω μόλις 2 πόντους 36-34. Στο δεύτερο ημίχρονο οι Ρώσοι συνέχισαν να είναι ανταγωνιστικοί, έμεναν κόντα στο σκορ και δεν άφηναν τους Γάλλους να τελειώσουν τον αγώνα, σκορ τρίτης περίοδου 53-52 υπέρ των γηπεδούχων, το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο και οι Ρώσοι έφτασαν να προηγούνται με 4 πόντους 5 λέπτα πριν το φινάλε, η Γαλλία με την πίεση της έδρας και με ένα καλό σερί πέρασε μπροστά και κράτησε την νίκη ως το τέλος αφήνοντας τους αντιπάλους τους με την πικρία οτι έφτασαν κοντά στην έκπληξη.
ΓΑΛΛΙΑ: Batum 8, Lauvergne 11, Kahudi 4, Parker 12, Pietrus 1, De Colo 13, Diaw 5, Gelabale 8, Gobert 12.

Β' ΟΜΙΛΟΣ

ΣΕΡΒΙΑ-ΤΟΥΡΚΙΑ 91-72: Μπορεί όλοι να περίμεναν να δούν ντέρμπι, όμως οι εκπληκτικοί Σέρβοι είχαν άλλη άποψη, η ομάδα του Sasha Djordjevic ήταν επιβλητική και δεν έδωσε κανένα δικαίωμα στους Τούρκους να πιστέψουν οτι μπορούν να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω απο μια αξιοπρεπή ήττα. Στο ξεκίνημα οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί ως το 7-7, σε εκείνο το σημείο οι Σερβοι πάτησαν γκάζι και με ένα σερί 15-0 ξέφυγαν με 22-7, κάπου εκέι τελείωσαν ότι όνειρα έιχαν οι Τούρκοι, οι "πλάβι" συνέχισαν να κάνουν ότι θέλουν για να ολοκληρώσουν το δεκάλεπτο μπροστά με 30-14. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Τουρκία προσπάθησε να αντιδράσει μείωσε για λίγο στους 13 άλλα δεν μπορούσε να κάνει κάτι περισσότερο, ο Raduljica βρισκόμενος σε εξαιρετική μέρα έδειχνε ασταμάτητος (14 πόντους στο ημίχρονο) και η διαφορά έφτασε στους 21 πόντους 45-24, τελικά το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 51-31. Μικρή αλλαγή στην εικόνα του παιχνιδιού στην τρίτη περίοδο, οι Τούρκοι με μπροστάρη τον Semih Erden προσπάθησαν να κάνουν κάτι αξιόλογο, εσφιξαν λίγο την άμυνα, βρήκαν λύσεις στην επίθεση και η χαλάρωση των Σέρβων επέτρεψε στη διαφορά να μειωθεί στους 12, όσους ήταν και στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου 71-59, αυτό ήταν οτι καλύτερο μπόρεσαν να κάνουν, ο Teodosic ( μοίρασε 13 ασίστ !!!!)  βρήκε σούτ και η διαφορά ανέβηκε πάλι στους 21, 90-69, χαρακτηριστικό της τελευταιάς περιόδου οτι ο Djordjevic ξεκούρασε παίκτες ( ο Raduljica δεν μπήκε καθόλου) με την διαφορά όμως να αυξάνεται συνεχως για να φτάσουμε ευκολα στο τελικό 91-72. Για τους Σέρβους καταπληκτικός ήταν ο νέος σέντερ του Παναθηναϊκού Miroslav Raduljica με 20 πόντους και 6 ριμπάουντ, ένω καλός ήταν ο έτερος νεοαποκτηθείς πράσινος σέντερ Ognjen Kuzmic με 6 πόντους και 6 ριμπάουντ κάνοντας πολύ καλή αμυντική δουλεία, ο σέντερ του Ολυμπιακού Nikola Milutinov αγωνίστηκε μόλις 3 λεπτά, πρόλαβε πάντως να πετύχει 2 πόντους.
ΣΕΡΒΙΑ: Teodosic 17, Simonovic 1, Kuzmic 6, Bogdanovic 5, Bjelica 8, Markovic 6,
Kalinic 15, Nedovic 7, Raduljica 20, Erceg 4, Milutinov 2.
ΤΟΥΡΚΙΑ: Guler 8, Osman 11, Ilyasova 11, Semih Erden 14, Mahmutoglu 2, Savas 10, Dixon 16.

ΙΤΑΛΙΑ-ΓΕΡΜΑΝΙΑ 89-82: Την πρόκριση στην επόμενη φάση και μαθηματικά πανηγυρίζει η Ιταλία και πλέον βάζει ως στόχο την πρώτη θέση στο τελευταιο αγώνα απέναντι στη Σερβία, αντίθετα οι Γερμανοί πλέον έχουν δύσκολο έργο καθώς χρείαζονται νίκη απεναντι στην Ισπανία.. Η Γερμανία ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα πήρε νωρίς διαφορά με 8 (15-7) και διατηρούσε το προβάδιμα ως το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου 22-17. Στη δεύτερη περίοδο οι Ιταλοί έδειξαν να ξυπνάνε και ισορρόπησαν το παιχνίδι, μάζεψαν την διαφορά που έιχε φτάσει στους 8 (30-22) και οδήγησαν το παιχνίδι σε ισοπαλία στο τέλος του ημιχρόνου 42-42. Μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου οι Γερμανοί μπήκαν και πάλι πιο δυναμικά κι' έχτισαν μια διαφορά 10 πόντων (55-45) και διατηρήθηκαν μπροστά ως το τέλος της περιόδου με 60-54, όπως στο πρώτο ημίχρονο έτσι και στο δεύτερο οι Ιταλοί αντέδρασαν, γύρισαν στο παιχνίδι και το οδήγησαν σε φινάλε θρίλερ που βρήκε τον Schroder να αστοχεί στο τελευταίο σουτ και να έχουμε παράταση, σκορ κανονικού αγώνα 78-78. Το θρίλερ συνεχίστηκε και στο έξτρα πεντάλεπτο με το σκορ να έιναι στο 82-82, εκεί ανέλαβαν δράση τα μεγάλα όπλα των Ιταλών Belinelli και Gallinari βρήκαν στόχο και οδήγησαν την ομάδα τους στην μεγάλη νίκη-πρόκριση.
ΙΤΑΛΙΑ: Belinelli 17, Aradori 6, Gentile 15, Gallinari 25, Bargnani 17, Melli 2, Cinciarini 4, Hackett 3.
ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Lo 2, King 3, Schaffartzik 5, Tadda 4, Pleiss 10, Benzing 3, Nowitzki 14, Schroder 29, Zipser 11, Gavel 1.

ΙΣΠΑΝΙΑ-ΙΣΛΑΝΔΙΑ 99-73: Οι Ισπανοί επηρεασμένοι απο την χθεσινή ήττα σόκ απο την Ιταλία ξέσπασαν απέναντι στους αδύναμους Ισλανδούς και ετοιμάζονται για τον τελικό πρόκρισης απέναντι στην Γερμανία. Η Ισπανία ήταν το απόλυτο φαβόρι και μπήκε δυνατά στον αγώνα παίρνοντας προβάδισμα νώρις με 17-8, οι Ισλανδόι όμως έβγαλαν εγωισμό απέναντι στον μεγάλο αντίπαλο τους και ξεπέρασαν το σοκ μειώνοντας στο τέλος του δεκαλέπτου σε 20-16, κι αφού είδαν οτί μπόρουν, στο δεύτερο δεκάλεπτο πέρασαν και μπροστα στο σκόρ 34-30 παγώνοντας το φαβορί, οι Ισπανοί όμως αντέδρασαν κι απο το 36-33 που ήταν πίσω έκαναν ένα σερί 8-0 και πέρασαν μπροστά στο ημίχρονο με 41-36.
Η εικόνα του δευτέρου ημιχρόνου ήταν τελείως διαφορετική οι Ισπανοί ξύπνησαν, έτρεξαν, έβαλαν τα σούτ και με την καλή τους άμυνα άρχισαν να εκτοξεύουν την διαφορά που έφτασε στους 19 στο τέλος του δεκαλέπτου 74-55, πλέον όλα έιχαν δρομολογηθεί, οι Ίβηρες έκανα ότι ήθελαν στο γήπεδο με τους Ισλανδόυς να έχουν ξεμείνει απο δυναμείς και το τελικό 99-73 να διασκεδάζει της εντυπώσεις για τους "φούριας ρόχας".
ΙΣΠΑΝΙΑ: Gasol 21, Sergio. Rodriguez 13, Ribas 6, Reyes 11, Claver 11, San Emeterio 7, Llull 8, Mirotic 22.
ΙΣΛΑΝΔΙΑ: Hermannsson 4, Sigurdarson 5, Baeringsson 8, Stefansson 17,
Vilhjalmsson 2, Gunnarsson 7, Ermolinskij 12, Palsson 14, Steinarsson 4.

αναλυτικά ΕΔΩ

ΓΕΩΡΓΙΑ-Π.Γ.Δ.Μ. 90-75: Απόλυτα επιτυχημένη βραδιά για τους Γεωργιανούς καθώς εκτός απο τη μεγάλη νίκη πήραν και τη διαφορα που επιθυμούσαν και είναι αγκαλία με την πρόκριση στην επόμενη φάση. Απο το πρώτο λεπτό η ομάδα της Γεωργίας ήταν καταιγιστική και δεν άφησε περιθώριο στους αντιπάλους της φτάνοντας το σκόρ στο 21-7, οι Σκοπιάνοι όμως έβγαλαν μαχητικότητα και σίγα σίγα άρχισαν να ροκανιζούν τη διαφορά φτάνοντας την στους 3 στο τέλος της περιόδου (21-18), Ίδια εικόνα στην δεύτερη περίοδο, οι Γεωργίανοι ανέβασαν στροφές και ξέφυγαν με 13 πόντους 40-27, άλλα και πάλι οι Σκοπιανοί βρήκαν τρόπο να φτάσουν στους 3 με ένα σερί 10-0, τελικά η Γεωργία έτρεξε ένα νεό σερί 8-0 και πήγε στο ημίχρονο μπροστά με 11 πόντους 48-37. Στην τρίτη περίοδο οι Γεωργιανοί βρήκαν την σταθερότητα που τους έλειπε έιχαν συνεχώς μια διαφορά απο 11 εώς 15 πόντους χωρις να μπορούν οι αντιπαλοι τους να πλησιάσουν, σκορ περιόδου 71-55, ακριβώς η ίδια εικόνα επικράτησε και στο τελεύταιο δεκάλεπτο, οι Σκοπιανοί δεν είχαν αλλες δυνάμεις και το μόνο που έκαναν ήταν να παρακολουθούν το σκόρ για να μην ξεφύγει η διαφορά και να υπόστουν μια αξιοπρεπή ήττα, το τελικό 90-75 ήρθε απλά και ήρεμα χωρίς κάποιο απρόοπτο.
ΓΕΩΡΓΙΑ: Pullen 6, Pachulia 23, Tsintsadze 12, Shermadini 6, Sanadze 6,
Markoishvili 18,Sanikidze 4, Shengelia 15.
Π.Γ.Δ.Μ: Ilievski 4, Kostoski 12, V. Stojanovski 4, D. Stojanovski 14, Simonovski 6, Trajkovski 13, Gjurovski 3, Hendrix 14, Samardziski 5.

ΚΡΟΑΤΙΑ-ΟΛΛΑΝΔΙΑ 78-72: Χωρίς να κάνει καλή εμφάνιση η Κροατία επικρατησε της Ολλανδίας και κατέκτησε μαθηματικά την δεύτερη θέση του ομίλου, το ξεκίνημα ήταν δυνατό για τους Ολλανδούς που προηγήθηκαν με 18-10, οι Κροάτες κατάφεραν να μειώσουν στους 4 για να κλείσει το δεκάλεπτο 18-14, στο δεύτερο δεκάλεπτο κι ενώ όλοι περίμεναν την αντίδραση του φαβορί οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν ρυθμό και ανεβάζουν την υπέρ τους διαφορά μέχρι και τους 12 πόντους 34-22, κάπου εκέι οι γηπεδούχοι ξύπνησαν και με ένα επιμέρους σκορ 17-1 προηγήθηκαν στο τέλος του ημιχρόνου με 39-35, αφού πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκόρ οι Κροάτες, στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαν για να δείξουν ποιος είναι το αφεντικό, απέκτησαν μια διαφορά απο 7 εώς 12 πόντους και την διατηρούσαν συνέχεια για να λήξει το δεκάλεπτο 62-53 υπέρ τους, στην τελευταία περίοδο οι "οράνιε" αντέδρασαν, μείωσαν την διαφορά μέχρι και τους 2 πόντους αλλα οι γηπέδούχοι έιχαν πάντα απαντήσεις και δεν τους άφηναν να πάρουν κεφάλι στο σκορ, όλο το δεκάλεπτο κύλησε έτσι με τους Ολλανδόυς να πλησιάζουν άλλα τους Κροάτες να είναι πάντα μπροστά και τελικά να παίρνουν την νίκη με 78-72.
ΚΡΟΑΤΙΑ: Tomic 13, Rudez 5, Bogdanovic 13, Saric 15, Ukic 4, Simon 18, Zoric 2,
Hezonja 8.
ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Franke 3, Williams 2, W. De Jong 6, Kloof 10, Kherrazi 5, Akerboom 3, Schaftenaar 19, N. De Jong 12, Smeulders 5, Slagter 7.

Δ' ΟΜΙΛΟΣ

ΤΣΕΧΙΑ-ΒΕΛΓΙΟ 66-64: Στην επόμενη φάση βρίσκεται και μαθηματικά η Τσεχία, σ' ένα ντέρμπι όπως αναμενόταν, επικράτησε του Βελγίου και πλέον διεκδικεί την πρώτη θέση του ομίλου, οι Βέλγοι μπήκαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 10-5 οι Τσέχοι ισορρόπησαν και το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο ως που στο τέλος του δεκαλέπτου ο Benda με συνεχόμενους πόντους έστειλε την Τσεχία στο +6 για να ολοκλήρωθει τελικά το δεκάλεπτο 21-17 υπέρ των νικήτων, Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Τσεχία συνέχισε στον ίδιο ρυθμό στέλνοντας την διαφορά στους 8 και ως το τέλος του δεκαλέπτου να χωρίζουν τις δύο ομάδες 5 με 8 πόντοι, τέλος ημιχρόνου, 33-28. Στο δεύτερο ημίχρονο οι Βέλγοι και πάλι μπήκαν πιο δυναμικά και προηγήθηκαν 34-33, αυτο ήταν σαν σοκ που ξύπνησε όμως την ομάδα της Τσεχίας που έτρεξε και ξέφυγε με 9 πόντους 51-42, για να κλείσει η περίοδος στο 51-44. Το τελευταίο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε θρίλερ, στο πρώτο μισό η Τσεχία συντηρούσε μια διαφορά 7-9 πόντων, το Βέλγιο έκανε την μεγάλη αντεπίθεση και έφτασε να προηγείται με 3, 60-57 τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε, η μάχη έχει πια φουντώσει το άγχος κυριαρχεί και κανείς δεν μπόρει να ξεφύγει, έκει αναλαμβάνει δράση ο Satoransky με συνεχόμενους πόντους οδήγει την Τσεχία που τελικά φτάνει στην αγχωτική επικράτηση. Πολύ κακός σήμερα ο άσσος του Ολυμπιακού Matt Lojeski με μόλις 3 πόντους και 1 στα 4 σούτ.
ΤΣΕΧΙΑ: Benda 13, Auda 5, Hruban 2, Satoransky 14, Welsch 1, Jelinek 2, Schilb 8,
Vesely 21.
ΒΕΛΓΙΟ: Bosco 7, Van Rossom 7, Hervelle 5, Tabu 12, Serron 8, Gillet 10, De Zeeuw 8, Tumba 4, Lojeski 3.

ΟΥΚΡΑΝΙΑ- ΛΕΤΟΝΙΑ 75-74: Μπαμ απο την Ουκρανία, μεγάλη νίκη απέναντι στην οικοδέσποινα Λετονία και ελπίδες ακομά και για πρόκριση για μία ομάδα που είναι τοσο ταλαιπωρημένη που έμοιαζε τελειωμένη πριν λίγες ώρες, κι όμως νίκησε απέκτησε ελπίδες και δημιούργησε προβλήματα στους Λετονούς που πλέον θα τους συνοδεύει το άγχος του αποκλεισμού. Στην πρώτη περίοδο οι Λετονοί ήταν καλύτεροι δημιούργησαν μια διαφορά 7 πόντων και την διατήρησαν ως το τέλος της 21-14, ντέρμπι ήταν η δεύτερη περίοδος με τους Λετονούς να προσπαθούν να ξεφύγουν, να φτιάχνουν διαφορές των 4-5 πόντων αλλα οι Ουκρανοί να μένουν κολλημένοι πάνω τους, σκορ ημιχρόνου 39-38. ίδιο μοτίβο και στην τρίτη περίοδο, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο με τους Ουκρανούς να προσπαθούν να ξεφύγουν αλλα τους γηπεδούχους να είναι κόντα και στο τέλος της περιόδου να περνάνε και πάλι μπροστά 62-20, το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι δύο αντίπαλοι πήγαιναν μαζί για να φτάσουμε σε φινάλε θρίλερ, με δύο εύστοχες βολές του Lupovyy οι Ουκρανοί πέρασαν μπροστα με 1 πόντο που έμελε να είναι και το τελικό σκορ καθώς Janicenoks και Strelnieks αστόχησαν σε δύο σουτ.
ΟΥΚΡΑΝΙΑ: Pustozvonov 3, Randle 11, Mishula 6, Lukashov 2, Fesenko 21, Lupovyy 15, Korniyenko 8, Zaytsev 9.
ΛΕΤΟΝΙΑ: Freimanis 7, Blums 12, Bertans 17, Timma7, Janicenoks 11, Strelnieks 3, Berzins 13, Peiners 2, Meiers 2.

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ-ΕΣΘΟΝΙΑ 64-62: Κι όμως οι Εσθονοί έχουν ψυχή,μετά την νίκη επι της Ουκρανίας έφτασαν στα όρια τους Λιθουανούς και με νίκη επι της Λετονίας θα πάρουν την πρόκριση, ξεκίναμε απο τους ηττημένους γιάτι αποτελούν μια μεγάλη έκπληξη της διοργάνωσης και ίσως γίνει ακόμη μεγαλύτερη, οι Λιθουανοί απο την άλλη ήταν το φαβορί και μετά την ήττα απο το Βέλγιο ήθελαν οπωσδήποτε την νίκη, την οποία όμως ίδρωσαν πολύ για να την κατακτήσουν και χρειάστηκε ένα απίστευτο καλάθι του Maciulis για να τα καταφέρουν. Η πρώτη περίοδος ήταν ντέρμπι με τους δύο αντιπαλούς να πηγαίνουν μαζί στο σκορ, ένα μικρό σερί της Λιθουανίας άνοιξε το σκορ στην λήξη της περιόδου 20-15, το ίδιο μοτίβο και στο δεύτερο δεκάλεπτο με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια συνεχώς και να χρεάζεται ακόμα ένα ξέσπασμα των Λιθουανών για να πάνε μπροστά στο ημίχρονο με 38-31. Στο δεύτερο ημίχρονο η Λιθουανία άρχισε να ξεφεύγει κάπως ( 41-31) και (43-34) άλλα όσοι πίστεψαν οτι θα καθαρίσει το παιχνίδι δεν ήξεραν τι τους περίμενε, οι Εσθονοί μπλόκαραν τους αντιπάλους τους κι άρχισαν να επιστρέφουν για να πάρουν το προβάδισμα με την λήξη της περιόδου 51-59. Στο τελευταίο δεκάλεπτο όλα έδειχναν ότι οδεύουμε προς ακόμη μία μεγάλη εκπλήξη, οι Εσθονοί ήταν συνεχώς μπροστά με μια διαφορα 4-6 πόντων,  και 4 λεπτά πριν το φινάλε ανέβασαν την διαφορά στους 7, 62-55, αυτο όμως έμελε να είναι και το τέλος τους, καθώς ως το τελός δεν σκόραραν ξανά, λίγο η Λιθουανική άμυνα λίγο το άγχος οτι μπορούσαν να πετύχουν αυτη την σπουδαία νίκη  τους μπλόκαραν και 4 ολόκληρα λεπτά δεν σημείωσαν πόντο, οι Λιθουανοί το εκμεταλεύτηκαν και έφεραν το παιχνίδι στα ίσα 62-62, το φινάλε ήταν ακατάλληλο για καρδιακούς, ο Vene έκανε λάθος και ο Maciulis που έκλεψε τη μπάλα σούταρε και ευστόχησε 2" πριν ακουστεί η κόρνα της λήξης, ένα σουτ του Arbet δεν βρήκε στόχο και οι Λιθουανοί βρέθηκαν να πανηγυρίζουν την πρόκριση τους στη επόμενη φάση.
ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ: Kalnietis 8, Maciulis 15, Seibutis 11, Sabonis 2, Kavaliauskas 14, Jankunas 4,