Τετάρτη 9 Σεπτεμβρίου 2015

ΕΥΡΩΜΠΑΣΚΕΤ 2015... ΤΡΙΤΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (ΜΕΡΟΣ Β')

Ολοκληρώθηκε η τρίτη αγωνιστική του Ευρωμπάσκετ με την διεξαγωγή των αγώνων των ομιλών Β' και Γ'. 'Οπως ήταν φυσικό ήταν ακόμη μία μέρα με συγκινήσεις και εντυπωσιακούς αγώνες, Ελλάδα και Σερβία συνεχίσαν αήττητες τη πορεία τους επικρατώντας της Γεωργίας και Ισλανδίας αντίστοιχα, οι Τούρκοι εντυπωσίασαν απέναντι στη Γερμανία, οι Ισπανοί δείχνουν σημάδια κατάρρευσης και μετά την ήττα τους απο την Ιταλία κινδυνεύουν ακόμα και με αποκλεισμό, ενώ Κροάτες και Σλοβένοι αν και με δυσκολία επικράτησαν των Π.Γ.Δ.Μ και Ολλανδίας αντίστοιχα. Ας ρίξουμε μία πιο αναλυτική ματιά:

Β' ΟΜΙΛΟΣ

ΣΕΡΒΙΑ-ΙΣΛΑΝΔΙΑ 93-64: Χωρίς προβλήματα η Σερβία έφτασε στην τρίτη της νίκη και πλέον είναι μια ανάσα απο την πρώτη θέση του ομίλου, οι "πλάβι¨απο νωρίς ήταν το αφεντικό του αγώνα και με τον νεοαποκτηθέντα σέντερ του Παναθηναϊκού Ognjen Kuzmic να οδηγεί πήραν κεφάλι στο σκόρ και ανέβαζαν συνέχεια την διαφορά, Οι Ισλανδοί στο πρώτο ημίχρονο τουλάχιστον ήταν μαχητικοί και κρατούσαν αξιοπρεπή απόσταση απο τους αντιπάλους τους, σκόρ ημιχρόνου 41-32. Στο δεύτερο ημίχρονο ξύπνησε και ο έτερος σέντερ των πρασίνων Miroslav Raduljica και η διαφορά άρχισε να εκτινάσεται και να φαίνεται η πραγματική ποιοτική διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων, οι Σέρβοι ήταν μπροστά σταθερά πάνω απο 20 πόντους με αποκορύφωμα το +31 (87-56). Οι Ισλανδοί δεν μπορούσαν να αντιδράσουν και η τελική διαφορά 29 πόντων ήρθε απολύτως φυσιολογικά.
ΣΕΡΒΙΑ: Teodosic 4 , Simonovic 3, Kuzmic 11, Bogdanovic 9, Bjelica 7, Markovic  2, Kalinic 12, Nedovic 15, Milosavljevic 8, Raduljica 13, Erceg 3, Milutinov 6.
ΙΣΛΑΝΔΙΑ: Hermannsson 6, Sigurdarson 6, Baeringsson 8, Stefansson 3, Magnusson 3, Vilhjalmsson 9, Gunnarsson 18, Ermolinskij 6, Palsson 3, Steinarsson 2.

ΤΟΥΡΚΙΑ-ΓΕΡΜΑΝΙΑ 80-75: Οι Τούρκοι είναι εδώ, μετά τον διασυρμό τους απο την Ισπανία έβγαλαν αντίδραση και νικώντας την Γερμανία έκαναν αποφασιστικό βήμα πρόκρισης. Η Τουρκία πραγματοποίησε "διαστημική" εκκίνηση, όλα τα σούτ έμπαιναν και το αρχικό 9-0 ήταν μόνο το ξεκίνημα, η διαφορά ανέβαινε και το γήπεδο είχε παγώσει στο σκορ της πρώτης περιόδου 31-11. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Τούρκοι έχασαν τον "τρελό" ρυθμό τους χωρίς όμως οι γηπεδούχοι να μπορούν να πλησιάσουν,η μέγαλη αστοχία των Γερμανών ήταν ο λόγος που το ημίχρονο τελείωσε 41-24. Στην αρχή του δευτέρου ημίχρόνου οι Γερμανοί έδειξαν οτι έχουν ακόμα "σφυγμό" μειώνοντας στους 10, 46-36, αυτό όμως περισσότερο ξύπνησε τους Τούρκους που ανέβασαν και πάλι ταχύτητα κι έστειλαν την διαφορά στους 17 στο τέλος της τρίτη περίοδου 60-43. Το τελευταίο δεκάλεπτο παραλίγο να μετατραπεί σε θρίλερ, οι Γερμανοί βρήκαν ρυθμό αντέδρασαν και μείωσαν τη διαφορά στους 7, 73-66 μ' ένα σερί 10-0, οι Τούρκοι όμως ήταν ψύχραιμοι, αντέδρασαν σωστά χωρίς να επιτρέψουν στους αντιπάλους τους να κάνουν μεγαλύτερα όνειρα και τελικα έφτασαν στη νίκη με το 80-75 να τους αδικεί και να μοιάζει φτωχό για την εμφάνιση τους.
ΤΟΥΡΚΙΑ: Guler 11, Osman 17, Ilyasova 15, Erden 16, Mahmutoglu 6, Dixon 15.
ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Lo 7, Giffey 2, Schaffartzik 3, Pleiss 7, Benzing 13, Nowitzki 15, Schroder 24, Voigtmann 4.

ΙΤΑΛΙΑ-ΙΣΠΑΝΙΑ 105-98: Παίζοντας εκπληκτικά οι Ιταλία θριάμβευσε εναντίον της πολυ κακής Ισπανίας, οι Ιταλοί ήταν πολύ καλοί και πλέον κάνουν όνειρα ακόμα και για την πρώτη θέση του ομίλου, αντίθετα οι Ισπανοί κάνοντας την δεύτερη τους ήττα και με την κατάσταση του ομίλου κινδυνεύουν ακόμα και με αποκλεισμό !!!!
Ντέρμπι το πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο και να υπάρχει μαι μονομαχία made in NBA ανάμεσα σε Gasol και Bargnani, σκόρ δεκαλέπτου 20-19 υπέρ των Ισπανών, ίδια εικόνα και στην δεύτερη περίοδο στο πρώτο μίσο της οποίας η Ιταλία ήταν μπροστά με μικρή διαφορά και στο δεύτερο μίσο μπήκαν μπροστά οι Ισπανοί και πάλι με μικρές διαφορές, σκορ ημιχρόνου 45-42 υπέρ των "φούριας ρόχας".
Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Ιταλοί μπήκαν για τα καλά μπροστά, ανέβασαν την διαφορά μέχρι και τους 10 πόντους, οι Ισπανοί μείωσαν προσωρινά στους 4, αλλα γρήγορα ανέβηκε πάλι στους 10, σκορ δεκαλέπτου 73-63. Η τέταρη περίοδος ήταν η χάρα του επιθετικού μπάσκετ, άμυνες δεν υπήρχαν και οι Ιταλοί "κάλπαζαν" προς τη νίκη ανεβάζοντας κι' άλλο την διαφορά που έφτασε και στους 13, 81-68, οι Ισπανοί δεν έδειχναν σημάδια αντίδρασης και το τελικό 105-98 ήρθε μάλλον εύκολα.
ΙΤΑΛΙΑ: Belinelli 27, Aradori 11, Gentile 13, Gallinari 29, Bargnani 18, Cusin 3, Melli 4.
ΙΣΠΑΝΙΑ: Gasol 34, Rudy Fernandez 7, Sergio Rodriguez 4, Hernangomez 6, Ribas 8, Reyes 9, San Emeterio 8, Llull 9, Mirotic 13.

αναλυτικά ΕΔΩ

ΚΡΟΑΤΙΑ-Π.Γ.Δ.Μ 73-55: Οι Κροάτες φαίνεται οτι ψάχνουν τον μπελά τους, χωρίς να είναι καλοί και αναγκάζοντας το κοίνο τους σε πολλές περιπτώσεις να τους αποδοκιμάσει τελικά επικράτησαν αλλα και προβλημάτισαν. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Σκοπιάνοι είχαν ρυθμό και εγκλώβισαν τους γηπεδούχος αποκτώντας το προβάδισμα 18-15, στη δεύτερη περίοδο συνεχίστηκε η ίδια εικόνα με το Κροατικό κοίνο να δείχνει έντονα τη δυσαρέσκεια και τους Σκοπιανούς να είναι μπροστά απέναντι στους κάκιστους διοργανωτές σκορ ημιχρόνου 32-30 υπέρ των φιλοξενουμένων. Στο δεύτερο ημίχρονο οι Κροάτες με θιγμένο εγωισμό προσπάθησαν να αλλάξουν την εικόνα και το κατάφεραν, βρήκαν ρυθμό έσφιξαν την άμυνα και άρχισαν να χτίζουν διαφορά πηγαίνοντας μπροστά με 10 πόντους στο τέλος της περιόδου, τυπική διαδικασία το τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι πλέον είχαν καταρρεύσει και οι Κροάτες ανέβαζαν τη διαφορά για να διασκεδάσουν και τις εντυπώσεις και τελικά το παιχνίδι να τελειώνει με 18 πόντους διαφορά.
ΚΡΟΑΤΙΑ: Tomic 10, Stipcevic 7, Bogdanovic 13, Saric 15, Ukic 7, Simon 12, Zoric 8, Hezonja 1.
Π.Γ.Δ.Μ: Ilievski 7, Kostoski 3, V. Stojanovski 9, D. Stojanovski 9, Simonovski 5, Mladenovski 2, Trajkovski 5, Gjuroski 5, Samardziski 10.

ΣΛΟΒΕΝΙΑ-ΟΛΛΑΝΔΙΑ 81-74: Τελικά οι Ολλανδοί αποδεικνύονται "σκληρά καρύδια", μετά την μεγάλη νίκη της πρεμιέρας απέναντι στην Γεωργία, έφτασαν στα όρια τους σήμερα τους Σλοβένους που τελικά νίκησαν κι έκαναν βήμα πρόκρισης. οι Σλοβένοι στο ξεκίνημα ήταν τρομεροί και μπήκαν στο γήπεδο για να καθαρίσουν απο νώρις, προηγήθηκαν με 12-0 και ως το τέλος της περιόδου ήταν μπροστά με διαφορές κόντα στους 10, σκορ περιόδου 23-15. Ίδιο ακριβώς το μοτίβο και το δεύτερο δεκάλεπτο με την διαφορά να ανεβαίνει και τους Σλοβένους να κάνουν ότι θέλουν, σκόρ ημιχρόνου στο +12, 41-29.
Στο δεύτερο ημίχρονο όμως όλα ήταν διαφορετικά οι Ολλανδοί με ενα σερί 12-0 ισοφάρισαν 41-41 και το παιχνίδι έγινε ντέρμπι, οι Σλοβένοι ανέβαζαν την διαφορά αλλα πάντα οι Ολλανδοι αντιδρούσαν και ισοφάριζαν, στα τελευταία λεπτά όλα ήταν εύθραυστα, η διαφορά μόλις στους 3 και το φινάλε έμοιαζε θρίλερ, εκεί εμφανίστηκε η μεγάλη ποιότητα του Zoran Dragic που με πέντε σερί πόντους καθάρισε την υπόθεση νίκη κι έδωσε μεγάλη ανάσα στην ομάδα του.
ΣΛΟΒΕΝΙΑ: Joksimovic 3, Prepelic 16, Blazic 13, Nikolic 2, Dragic 13, Zupan 3, Balazic 7, Omic 11, Klobucar 9, Slokar 4.
ΟΛΛΑΝΔΙΑ: W. De Jong 19, Kloof 25, Akerboom 2, Schaftenaar 2, N. De Jong 6, Smeulders 14, Norel 6.