Πέμπτη 17 Σεπτεμβρίου 2015

ΔΙΔΥΜΟ JONAS ΛΑΜΠΡΟ ΤΗΝ ΟΔΗΓΕΙ !!!!!

Με τους δύο Jonas (Maciulis και Valanciunas) και την δύναμη της φανέλας να την οδηγούν η Λιθουανία απέκλεισε την Ιταλία επικρατώντας με 95-85 στην παράταση και θα είναι η αντίπαλος της Σερβίας στον δεύτερο ημιτελικό του Ευρωμπάσκετ.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι ανάμεσα σε δύο επιθετικές ομάδες, πολύ τρέξιμο μεγάλο σκόρ και η Λιθουανοί κατάφεραν να νικήσουν τη φαντεζί μεν άχαρη δε Ιταλική ομάδα, στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες εναλλάσονταν συνεχώς στο προβάδισμα με την Λιθουανία να κάνει ένα ξέσπασμα και να αποσπάται 7 πόντους (20-13), οι Ιταλοί αντέδρασαν και με ένα σερί 7-0 ισοφάρησαν (20-20) για να λήξει η περίοδος με 1 βολή του Kuzminskas 21-20, ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο με την διαφορά όμως ότι η Ιταλία ήταν αυτή που είχε ένα μικρό προβάδισμα 2-3 πόντων, στο τέλος όμως του ημιχρόνου οι Λιθουανοί βρήκαν λύσεις  να περάσουν μπροστά, σκόρ ημιχρόνου 37-36.
Πολυ αμφίρροπο και το τρίτο δεκάλεπτο η Λιθουανία οδηγούσε και έχτισε μια διαφορά 8 πόντων (48-40), πάλι όμως οι Ιταλοί με ένα επιμέρους σκόρ 12-2 πέρασαν μπροστά (52-50) και κατάφεραν να δημιουργήσουν μια απόσταση 5 πόντων (57-52) και (59-54), με την "Λιετουβα" όμως να αντιδρά και πάλι και με τρίποντο του Kalnietis να κλείνει το δεκάλεπτο μπροστά στο σκόρ (60-59), στο τεταρτο δεκάλεπτο συνεχίστηκε η μάχη, η Λιθουανία ήταν πάντα μπροστά απο 2 εώς 6 πόντους και έδειχνε να ελέγχει την κατάσταση, ένα Ιταλικό σερί 6-0 έφερε τον αγώνα στα ίσα (74-74) και το φινάλε ήταν συγκλονιστικό, οι Λιθουανοί βρέθηκαν στο +3 με τρίποντο του Maciulis, 2 εύστοχες βολές του Gallinari μείωσαν στον πόντο κι ένα καλάθι του Valanciunas  έκανε το 79-76, ο Aradori με 1/2 βολές μείωσε σε 79-77, ένα ανόητο λάθος του Seibutis και ένα λέι απ του Gallinari έφεραν την ισοπαλια 79-79, με 30" να απομένουν για το φινάλε, Gentile, Maciulis και Belinelli αστόχησαν σε διαδοχικά σούτ για να οδηγηθεί ο αγώνας στο έξτρα πεντάλεπτο.
Στην παράταση οι Λιθουανία απο νωρίς πήρε προβάδισμα και μόνο το αύξανε, Valanciunas, Kalnietis και Jankunas έβρισκαν στόχο με τους "Ατζούρι" να μην μπορούν να αντιδράσουν οι διαφορά έφτασε στους 10 (95-85) και το φινάλε βρήκε την ομάδα του Kazlauskas να πανηγυρίζει την δεύτερη συνεχόμενη παρουσία της σε ημιτελικό, αν θα φτάσει και πάλι τελικό όπως έκανε πριν απο δύο χρόνια θα το μάθουμε σε δύο βράδια.
Από τους νικητές ξεχωρισαν οι Jonas Valanciunas (26 πόντους και 15 ριμπάουντ), Jonas Maciulis (19 πόντους, 10 ριμπάουντ και 3 ασίστ) και Mantas Kalnietis (14 πόντους και 11 ασίστ).
Για την Ιταλική ομάδα καλή ήταν και πάλι η τετράδα, Bargnani (21 πόντους και 5 ριμπάουντ), Belinelli (18 πόντους και 4 ασίστ), Gallinari (17 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ) και Gentile (12 πόντους και 4 ριμπάουντ).
ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ: Kalnietis 14, Maciulis 19, Seibutis 6, Jankunas 7, Javtokas 1, Valanciunas 26,
Kuzminskas 13, Milaknis 9.

ΙΤΑΛΙΑ: Belinelli 18, Aradori 8, Gentile 12, Gallinari 17, Bargnani 21, Cusin 4, Melli 2, Cinciarini 3.