Παρασκευή 18 Σεπτεμβρίου 2015

ΕΥΡΩΜΠΑΣΚΕΤ 2015...ΕΛΛΑΔΑ ΠΕΜΠΤΗ, ΙΤΑΛΙΑ ΕΚΤΗ !!!!

Ολοκληρώθηκαν οι δύο αναμέτρησεις που έδωσαν τα εισίτηρια για την συμμετοχή στο προ-ολυμπιακό τουρνουά , Ελλάδα και Ιταλία κατέλαβαν την πέμπτη κι έκτη θέση στη διοργάνωση, ένω Λετονία και Τσεχία θα αναμετρηθούν για την έβδομη προνομιούχο θέση που οδηγεί κι αυτή στο προ-ολυμπιακό. Αναλυτικα:

ΕΛΛΑΔΑ-ΛΕΤΟΝΙΑ 97-90: H Ελληνική ομάδα εμφανώς επηρεασμένη απο τον αποκλεισμό της απο τα ημιτελικά της διοργάνωσης εμφανίστηκε τραγική απέναντι στην Λετονία που ήταν καλύτερη άλλα εξαιτιας της χαμηλής ποιότητας της δεν κατάφερε να πετύχει μια σπουδαία νίκη, στο ξεκίνημα οι Λετονοί ήταν το αφεντικό του αγώνα, πήραν το προβάδισμα και συνεχώς ανέβαζαν την διαφορά που έφτασε και τους δέκα πόντους (24-14), για να τελειώσει το πρώτο δεκάλεπτο με ένα τρίποντο του Πρίντεζη (24-17), η Εθνική μας στο δεύτερο δεκάλεπτο έδειξε να σοβαρεύετε και να βρίσκει λύσεις, μπήκε μπροστά στο σκόρ κι άρχισε να χτίζει μια διαφορά που έφτασε τους 9 πόντους (37-28), κάπου εκεί οι διεθνείς μας έσβησαν τις μηχανές και έδωσαν την ευκαιρία στην Λετονία να τρέξει ένα σερί 16-0 για να κλέισει το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 44-37.
Το σερί τους οι Λετονοί το συνέχισαν και στο δεύτερο ημίχρονο οπού με ένα 8-0 και συνολικό 24-0 προηγήθηκαν με 15 πόντους  52-37, η διφορά έφτασε στην μεγαλύτερη τιμή της στο +17 για την ομάδα της Λετονίας (56-39), εκεί η εθνική μας ξύπνησε κι άρχισε να ξαναπαίζει μπάσκετ, άρχισε να μειώνει την διαφορά και προσπαθούσε να ξαναμπεί στο παιχνίδι, με μπροστάρη τον Μπουρούση που δεν είχε αντίπαλο και με τους Λετονούς να χάνουν τη συγκέντρωση τους και να σουτάρουν μονάχα άστοχα τρίποντα η διαφορά έφτασε στον πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (61-60), στο τελευταίο δεκάλεπτο με τους Λετονούς να καταρρέουν η Ελληνική ομάδα βρήκε λύσεις πήρε το προβάδισμα και άρχισε να ανεβάζει την διαφορά που έφτασε στους 13 λίγο πριν το φινάλε (92-79), για να έρθει το τελικό 97-90 μέσα σε χαλάρωση και την εθνική μας να σώζει τουλάχιστον την παρτίδα με την κατάληψη της πέμπτης θέσης και την πρόκριση της στο προ-ολυμπιακό τουρνουά.
ΕΛΛΑΔΑ: Μπουρούσης 20, Ζήσης 12, Σπανούλης 16, Καλάθης 15, Σλούκας 6, Κουφός 5, Πρίντεζης 8, Αντετοκούμπο 15.
ΛΕΤΟΝΙΑ: Mejeris 14, Freimanis 10, Blums 2, Bertans 14, Timma 6, Janicenoks 22, Strelnieks 2, Berzins 5, Vecvagars 2, Meiers 13.

ΙΤΑΛΙΑ-ΤΣΕΧΙΑ 85-70: Χωρίς να ζοριστεί ιδιαίτερα η Ιταλία επικράτησε της Τσεχίας και κατέλαβε την έκτη θέση στο Ευρωμπάσκετ, οι "Ατζούρι" με αυτό το αποτέλεσμα κέρδισαν το δικαίωμα να συμμετάσχουν στο προ-ολυμπιακό τουρνουά για να διεκδικήσουν την συμμετοχή τους στους Ολυμπιακούς αγώνες του 2016.
Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν κλειστό με τους Τσέχους να έχουν ένα μικρο προβάδισμα ως και 4 πόντους αλλά  τους Ιταλούς να ισοφαρίζουν στην λήξη σε 21-21,
στη δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκόρ με την Ιταλική ομάδα να ξεφεύγει με 5 πόντους και να κρατάει αυτη τη διαφορά ως το τέλος του ημιχρόνου (42-37).
Το δεύτερο ημίχρονο ήταν παράσταση για έναν ρόλο, οι Ιταλία με πολλές λύσεις χτύπησε την Τσεχία στο αδύνατο σημείο της  (δεν έιχε το βάθος να ανταπεξέλθει για δεύτερη σερί μέρα σε ακόμα ένα ακόμα τόσο απαιτητικό παιχνίδι). Οι Ιταλοί έκαναν οτι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο και βρέθηκαν στο τέλος της τρίτης περιόδου μπροστά με 20 πόντους (74-54). Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν τυπικό, η Ιταλική ομάδα χαλάρωσε και έδωσε ευκαιρία στον αντίπαλο της να μειώσει και να δώσει μια πιο αξιοπρεπή εικόντα στην ήττα του με το τελικο 85-70.
ΙΤΑΛΙΑ: Belinelli 12, Aradori 7, Gentile 15, Gallinari 15, Bargnani 21, Cusin 4, Melli 4, Cinciarini 5, Hackett 2.
ΤΣΕΧΙΑ: Benda 2, Pumprla 3, Hruban 5, Satoransky 12, Welsch 4, Houska 5, Barton 2, Sirina 3, Schilb 8, Vesely 26.