Δευτέρα 21 Σεπτεμβρίου 2015

ΤΡΙΤΗ Η ΓΑΛΛΙΑ !!!

Η οικοδέσποινα Γαλλία κατάφερε να επικράτησει εύκολα της απογοητευμένης Σερβίας στον μικρό τελικό με 81-68 και να κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο.

Στον τελικό της παρηγοριάς οι Γάλλοι είχαν ως στόχο να διασκεδάσουν τις εντυπώσεις μπροστά στο κοινό τους και εμφανίστηκαν με ενέργεια και θέληση για τη νίκη, αντίθετα οι Σέρβοι  εμφανώς πιο απογοητευμένοι και κουρασμένοι  ήταν μάλλον αδιάφοροι και δεν δεκδίκησαν απολύτως τίποτα απο αυτον τον αγώνα.
Απο την έναρξη του παιχνιδιού οι οικοδεσπότες πήραν τα ηνία και διατηρούσαν συνεχώς ένα μικρό προβάδισμα, το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να ισοφαρίσουν στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου σε 16-16, ως τα μισά της δεύτερης περιόδου ου δύο ομάδες εναλλάσονταν στο προβάδισμα, με τους Γάλλους όμως να καταφέρνουν να ξεφεύγουν με 9 (37-28) για να κλείσουν το ημίχρονο μπροστά στο σκορ 37-32.
Ακόμη καλύτερα κύλησε η επανάληψη για τους γηπεδούχους, όχι μόνο κατάφεραν να μείνουν μπροστά στο σκόρ αλλα κυριάρχησαν ολοκληρωτικά μέσα στον αγωνιστικό χωρο, η διαφορά ξεπέρασε τους 10 πόντους και η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο +14 (58-44),
η εικόνα παρέμεινε ίδια και στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Γάλλοι ήταν σταθερά μπροστά με διαφορές πάνω απο 10 πόντους με τους Σέρβους να κοιτάζουν το χρονόμετρο περιμένοντας να τελειώσει το παιχνίδι που εξελίχθηκε γι αυτους σε αγγαρεία, το τελικό 81-68 ήρθε μέσα σε αποθέωση για την Γαλλική ομάδα και με την απονομή του χάλκινου μεταλλίου.

ΓΑΛΛΙΑ: Batum 7, Lauvergne 1, Kahudi 2, Parker 13, Fournier 15, De Colo 20, Diaw 4, Gelabale 4, Gobert 15.

ΣΕΡΒΙΑ: Teodosic 3, Simonovic 3, Bogdanovic 14, Bjelica 12, Markovic 8, Kalinic 1, Nedovic 9, Raduljica 11, Erceg 7.