Τετάρτη 16 Σεπτεμβρίου 2015

ΠΙΣΤΗ ΣΤΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΤΕΤΡΑΔΑ Η ΓΑΛΛΙΑ

Η Γαλλία δεν είχε διάθεση γι΄ αστεία και επικράτησε της Λετονίας με 84-70, πανηγυρίζοντας την πρόκριση στα ημιτελικά της διοργάνωσης εκεί οπού θα συναντήσει την Ισπανία.

Η Γαλλία έχοντας αυτό που έχει και η Ισπανία άλλα δεν έχει η δική μας εθνική (ηγέτη), και με τον μεγάλο Tony Parker στα δύσκολα να την παίρνει πάνω του νίκησε εύκολα την Λετονία, οι φιλοξενούμενοι πάντως ήταν σε όλη την διάρκει της πρώτης περιόδου μπροστά και δημιούργησε διαφορές που έφτασαν και τους 8 πόντους (23-15) και (25-17) για να ολοκλήρωθει το δεκάλεπτο (25-21) με ένα σερί 4-0 των Γάλλων, οι Λετονοί έιχαν τον έλεγχο και σε ολόκληρη την δεύτερη περίοδο καθώς ήταν συνεχώς μπροστά με διαφορές απο 2 εώς 5 πόντους, η Γαλλική ομάδα στο τέλος έκανε μια αντεπίθεση με εκφραστή της τον Parker  και πηγε μπροστά στο σκορ στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με 40-36. Στο δεύτερο ημίχρονο τα πάντα ήταν διαφορετικά, η Γαλλία σοβαρεύτηκε κι έγινε το απόλυτο αφεντικό του αγώνα, οι Λετονοί έδειχναν ξεμένουν απο δυνάμεις και η διαφορά ανέβαινε συνεχώς με αποκορύφωμα τους 13 πόντους (56-43), η περίοδος τελικά ολοκληρώθηκε στο 56-45, το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, οι Γάλλοι δεν γινόταν να χάσουν πια αυτο τον παιχίνδι, η διαφορά ανεβαινε φτάνοντας και τους 18 πόντους (74-56) για να χαλαρώσουν οι οικοδεσπότες στο φινάλε και να μειώθει η απόσταση δίνοντας μια πιο τιμητική εικόνα στην ομάδα της Λετονίας, τελικό σκόρ 84-60. Η Λετονία θα είναι η αντίπαλος της εθνικής μας ομάδας στην μάχη της πέμπτης θέσης.

ΓΑΛΛΙΑ: Westermann 2, Batum 4, Lauvergne 10, Kahudi 1, Parker 18, Fournier 7,
De Colo 11, Diaw 14, Gelabale 4, Gobert 13.

ΛΕΤΟΝΙΑ: Mejeris 3, Freimanis 9, Bertans 12, Timma 5, Janicenoks 16, Strelnieks 14,