Δευτέρα 14 Σεπτεμβρίου 2015

ΕΥΡΩΜΠΑΣΚΕΤ 2015...ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ...ΜΕΡΑ ΔΕΥΤΕΡΗ !!!

Ολοκληρώθηκε σήμερα η φάση των 16, Τσεχία Σερβία Ιταλία και Λιθουανία εξασφάλισαν την πρόκριση τους στα προημιτελικά και συμπλήρωσαν την οχτάδα, τα ζευγάρια που προκύπτουν είναι, Ελλάδα-Ισπανία, Σερβία-Τσεχία, Γάλλια-Λετονία και Λιθουανία-Ιταλία. Ας δούμε τι έγινε σήμερα:

ΤΣΕΧΙΑ-ΚΡΟΑΤΙΑ 80-59: Για την πρόκριση της Τσεχίας μπορείτε να διαβάσετε ΕΔΩ

ΣΕΡΒΙΑ-ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ 94-81: Με τον νέο σέντερ του Παναθηναϊκού Miroslav Raduljica να προκαλεί κυριολεκτικά τρόμο η Σερβία επικράτησε πολύ δύσκολα της μαχητικής Φινλανδίας, σ' έναν αγώνα που για σχεδόν 30 λεπτά ήταν ντέρμπι με τους "πλάβι" είναι άστοχοι και τους Σκανδιναβούς να εκτέλουν με εντυπωσιακό ποσοστό απο τη γραμμή του τριπόντου. Το ξεκίνημα ήταν μουδιασμένο για τους Σέρβους που μπήκαν υπερβολικά χαλαροί στον αγωνιστικό χώρο, οι Φινλανδοί το εκμεταλεύτηκαν και μετά το πρώτο πεντάλεπτο που ήταν ισορροπημένο κατάφεραν να ξεφύγουν με μια διαφορά 7 πόντων (20-13), οι Σέρβοι δεν έβρισκαν λύσεις και ο μόνος τρόπος να απείλουν ήταν κόντα στο καλάθι με τον Raduljica, αυτό όμως ήταν αρκετό για να μειώσουν στον πόντο στη λήξη του δεκαλέπτου (24-23), η άρχη της δεύτερης περιόδου ήταν ίδια με τους Φινλανδούς να αποκτούν και πάλι διαφορά 7 πόντων (30-23), οι Σέρβοι αντέδρασαν και με τον Raduljica να συνεχίζει να είναι η μοναδική απειλή κατάφεραν να μειώσουν, ένα μικρό ξύπνημα του Teodosic τους έδωσε το προβάδισμα το οποίο διατήρησαν ως το τέλος του ημιχρόνου (48-43). Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και πάλι ο νέος σέντερ του Παναθηναϊκού ανέλαβε δράση δίνοντας την δυνατότητα στην ομάδα του να ξεφύγει με 9 (52-43), όμως ένα σερί 9-0, απο τους εξαιρετικούς Φινλανδούς με πρωτεργάτη τον Salin έφερε και πάλι το παιχνίδι στην ισοπαλία (52-52), ένα ξέσπασμα των Σέρβων με κάποιες εμπνεύσεις του Bjelica και κάποια εύστοχα μακρινά σουτ βοήθησαν τη Σερβία αν αποσπαστεί στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου με 7 πόντους διαφορά (71-64), το τελευταίο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε Σέρβικο μονόλογο, το χαμηλό σχήμα που επέλεξε ο Djordjevic χωρίς σέντερ ( ο Raduljica δεν έπαιξε καθολου στη τελευταία περίοδο) και με πέντε σουτέρ στο γήπεδο έδωσε μεγαλύτερη ταχύτητα κι έσφιξε την άμυνα, αφου άρχισαν να μπαίνουν και τα τρίποντα
(μπήκαν 6 σε μικρό χρονικό διάστημα, 2 απο Simonovic, 2 απο Erceg και 2 απο Bogdanovic)  η διαφορά άρχισε να εκτοξεύεται, καθώς έφτασε και τους 19 πόντους (91-72), όταν η Σερβία έριξε στο γήπεδο τους αναπληρωματικούς η Φινλανδία βρήκε μια ευκαιρία να ρίξει τη διαφορά στο τελικο 94-81.
Εκπληκτική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Raduljica με 27 πόντους (11 στα 12 δίποντα) και 4 ριμπάουντ σε 19 λεπτά συμμετοχής και τον ακολούθησε ο Bjelica με 19 πόντους και 14 ριμπάουντ. Οι Kuzmic (Παναθηναϊκός) και Milutinov (Ολυμπιακός) αγωνίστηκαν πολύ λίγο χωρίς να προλάβουν να κάνουν κάτι.
Απο την Φινλανδία εξαιρετικός ήταν ο Salin με 26 πόντους και 4 στα 8 τρίποντα, ενώ ο Nuutinen του Αρκαδικού πέτυχε 2 πόντους.
ΣΕΡΒΙΑ: Teodosic 8, Simonovic 6, Bogdanovic 10, Bjelica 19, Kalinic 5, Nedovic 4, Milosavljevic 2, Raduljica 27, Erceg 13.
ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ: Huff 6, Lee 2, Salin 26, Kotti 7, Koponen 11, Nuutinen 2, Wilson 15,
Murphy 12.

ΙΤΑΛΙΑ-ΙΣΡΑΗΛ 82-52: Εμφάνιση πρωταθλητών απο την Ιταλία απέναντι στο Ισραήλ, η "σκουάντρα ατζούρα" ήταν καταπληκτική ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο και πήραν την πρόκριση στα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ, στο ξεκίνημα η Ιτάλοι πήραν ένα μικρό προβάδισμα το οποίο ανέβασαν στους 9 ποντους με τη λήξη της πρώτης περιόδου (22-13), ίδια εικόνα και στην δεύτερη περίοδο, η Ιταλία διατηρούσε μια διαφορά απο 7 εώς 11 πόντους με τους Ισραηλινούς να δείχνουν οτι δεν μπορούν να ακολουθήσουν,το ημίχρονο τελείωσε με 10 πόντους διαφορά (40-30). Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Ιταλοί ήταν καταιγιστικοί, τρομερή άμυνα επίθεση φωτιά και η διαφορά άρχισε να εκτινάσετε, η περίοδος ολοκληρώθηκε με επι μέρους σκόρ 28-9 υπέρ των Ιταλών (68-39), με την διαφορά κοντά στους 30 δεν υπήρχαν και πολλά για το τέταρτο δεκάλεπτο, στο οποίο Η Ιταλική ομάδα κατέβασε ταχύτητα και όλοι περίμεναν απλα να τελείωσει το παιχνίδι. Κορυφαίος του γηπέδου ο Gentile με 27 πόντους ενώ μέτρα εμφάνιση πραγματοποίησε ο Hackett του Ολυμπιακού με 6 πόντους και 4 ασίστ. Απο την πλευρά του Ισραήλ πάλεψε ο Mekel με 20 πόντους.
ΙΤΑΛΙΑ: Della Valle 8, Belinelli 14, Aradori 2, Gentile 27, Gallinari 6, Bargnani 7, Cusin 2,
Melli 5, Cinciarini 3, Hackett 6, Polonara 2.
ΙΣΡΑΗΛ: Dawson 1, Mekel 20, Eliyahu 12, Casspi 8, Kadir 4, Ohayon 2, Fischer 5.

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ-ΓΕΩΡΓΙΑ 85-81: Με έναν εξωπραγματικό Jonas Maciulis να κάνει ότι θέλει μέσα στον αγωνιστικό χώρο ( 34 πόντους με 9/9 βολες, 8/9 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα και 2 κοψίματα), η Λιθουανία κατάφερε, στο πιο συναρπαστικό παιχνίδι της βραδιάς, έστω και δύσκολα να πέρασει το εμπόδιο της Γεωργίας και να πάρει την πρόκριση στα προημιτελικά,το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ντέρμπι, οι Γεωργιανοί μπηκάν πολύ καλά στον αγώνα και πήραν προβάδισμα που έφτασε και τους 5 πόντους, 3 φορές (14-9) (16-11) και (18-13), για να κλείσει το δεκάλεπτο στους 3 πόντους (20-17), η εικόνα ήταν ίδια και στην δεύτερη περίοδο, η Γεωργία διατηρούσε το προβάδισμα, που έφτασε και τους 7 (24-17) και (36-29), οι Λιθουανοί όμως και πάλι αντέδρασαν και μείωσαν στην εκπνοή του ημιχρόνου στον πόντο (40-39). Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε πιο εντυπωσιακά, η Λιθουανία πέρασε μπροστά και ως τα μισά της τρίτης περιόδου οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο προβάδισμα, οι Γεωργιανοί όμως ήταν αυτοί που και πάλι κατάφεραν να ξεφύγουν με 6 (62-56), για να πλησιάσουν οι Λιθουανοί στον πόντο με την λήξη της περιόδου (62-61), όλα έδειχναν οτι το τελευταιό δεκάλεπτο θα ήταν "καυτό" , οι δύο αντίπαλοι και πάλι εναλλάσονταν στο σκορ με τους Λιθουανούς αυτή τη φορά να έχουν έλαφρυ προβάδισμα, (72-71), σ' εκείνο το σημέιο ένα σερί 7-0 απο την "Λιέτουβα" έστειλε την διαφορά στους 8 (79-71), οι Γεωργιανοί ήταν αυτοί που αντέδρασαν αυτή τη φορά επιστρέφοντας στον αγώνα μειώνοντας στον πόντο (80-79), ένα τρίποντο και δύο βολές του τρομερού Maciulis καθάρισαν την υπόθεση νίκη γράφοντας το τελικό 85-81.
Kορυφαίος του αγώνα όπως είπαμε ο Maciulis, ενώ δίπλα του στάθηκε ο Jankunas με 17 πόντους. Απο την Γεωργία καλύτερος ήταν ο Pachulia με 23 πόντους και 7 ριμπάουντ.
ΛΙΘΟΥΑΝΙA: Kalnietis 11, Maciulis 34, Seibutis 7, Jankunas 17, Javtokas 2, Valanciunas 5,
Kuzminskas 3, Milaknis 6.
ΓΕΩΡΓΙΑ: Pullen 12, Pachulia 23, Tsintsadze 10, Sanadze 6, Markoishvili 6, Sanikidze 14,